Tepe İnşaat Grubu ile birlikte Türkmenistan’ın 8 faklı şehrine Tahıl Kurutma, Depolama ve Taşıma sistemlerini başarıyla kurduk .

–          Altınsahra 50.000 Ton Buğday Depolama

–          Babadayhan 30.000 Ton Buğday Depolama

–          Tecen 50.000 Ton Buğday Depolama

–          Karakum 30.000 Ton Buğday Depolama

–          Garışsızlık 50.000 Ton Buğday Depolama

–          Dostluk 50.000 Ton Buğday Depolama

–          Daşoğuz-Türkmenbaşı 50.000 Ton Buğday Depolama

–          Boldumsaz 50.000 Ton Buğday Depolama

Distribitörü olduğumuz Gsi marka silolar ve Akhisar fabrikamızda imal edilmiş zincirli konveyör, kovalı elevatör, vidalı konveyörler ile sadece Türkmenistan da 360.000 Ton buğday taşınıp depolanıyor.

8 tesisin 8’i için ayrı süpervizör görevlendirilip, tüm tesislerin montajı eş zamanlı ilerledi.

Bu devasa tahıl depolama tesislerinde aynı anda trenden silolara buğday alımı, silolardan trene buğday yükleme veya kamyondan mal alımı ve kamyon yükleme yapmak mümkün . Tesiste bir adet GSI marka kule tipi buğday kurutma makinası da mevcut .  Tesise gelen yaş buğday, konik tabanlı yaş buğday silolarına alındıktan sonra kurutma makinası beslenerek kurutma işlemi gerçekleşiyor. Buğdayın neminin ideal depolanma koşullarına getirilmesi sağlandıktan sonra uzun süreli depolama yapmak için düz tabanlı silolara aktarılıyor.

Sistemde numune alma sondası, ön temizleme, ilaçlama, toz tutma filtreleme sistemi, kamyon kaldırma lifti 18 metre 80 tonluk, tumba kantar ve tır kantarı da düşünüldü.

Temel silo fonksiyonları aşağıdaki gibidir;

Kamyondan veya vagondan 100 t/h kapasite ile alınacak olan buğday,

–   Nem oranı %13 üzerinde ise kurutma işleminden, sonrasında eleme ve yabancı maddelerden ayıklama işleminden ve son olarak silo içi baskülünde tartım işleminden geçirilerek silolara buğday alımı.

–   Nem oranı %13 altında ise, eleme ve yabancı maddelerden ayıklama işleminden ve sonrasında silo içi baskülünde tartım işleminden geçirilerek silolara buğday alımı.

1-    Kamyonlara veya vagonlara 100 t/h kapasite ile,

–   Silo içi baskülünde tartım işleminden geçirilerek silolara buğday sevkiyatı.

2-   Silo kuyuları arası 100 t/h kapasite ile,

–   Bir siloda diğer siloya, tartım işleminden geçirilerek buğday transferi.